Okurky na záhonu jsou stále žíznivé. Jak je správně zalévat, aby nezhořkli?

Date:

Využití okurek je opravdu mnohostranné a nekončí při vaření. Stačí si vzpomenout na plátky osvěžující obsah letního hospůdky či přiložené na unavená víčka jako naturální kosmetická záchrana. Navíc obsahují až 95 procent vody, proto sotva chybí v jakémkoli dietním programu.

Vlastní zásobárna okurek v záhonu nebo na balkoně je neocenitelná. Přece jen voní i šmakují ještě lépe než ty nejfajnovější z bio obchodu, dokonale se můžete spolehnout na organické okolnosti pěstování, jsou levnější a okamžitě po ruce zcela bez závislosti na otevíracích hodinách. Potřebují sluneční, teplé a vlhké stanoviště. Preferují humózní mírně kyselou půdu, optimálně s pH 6,5 – 7. Při nedostatečné výživnosti zeminy je třeba jim pomoci.

Řešením je hlubší výsadbová jáma

Nejlepší chemie v zahradě je samozřejmě jako vždy ta, kterou nepoužijete. Jednoznačně nejvhodnějším přírodním prostředkem na podporu růstu okurek je vyzrálý kompost nebo koňský hnůj. Minimálně z tohoto důvodu pouvažujte nad zřízením kompostoviště někde v koutě svého pozemku, pokud jej ještě nemáte. Kompost či hnůj sice můžete zapracovat i dodatečně, nejpraktičtější a zároveň nejúčinnější však je umístit jej na spodek výsadbové jámy, kterou vykopejte hlouběji o tento rezervoár přímo pod kořeny.

V případě okurek raději zapomeňte na rohovinové hobliny či moučku. Pro vysoký podíl dusíku a chlóru jsou totiž s tímto druhem zeleniny nekompatibilní. Raději si jako alternativu připravte kopřivový hnůj. Vložte jeden kilogram natě do deseti litrů vody a vědro položte na přímý žár. Jednou denně takový zápar promíchejte. Když se na povrchu přestanou tvořit bublinky, přelijte tekutinu přes síto, abyste odstranili zbytky vyluhované kopřivy. Výsledek zřeďte vodou v poměru 1:10 a okurky zalijte – ke kořenům, ne přes nadzemní část.

Two cucumbers ripen on a bed in the sun.

Minimální litr a půl denně

I vzhledem ke zmíněnému enormnímu podílu vody jsou okurky podobně jako rajčata soustavně žíznivé. Vyžadují rovnoměrné pravidelné hydratování: v létě je to minimálně 1,5 litru na jednu rostlinu. Nezdráhejte se však dopřát jim i dvojnásobek uvedeného množství zejména v suchém období. Indikátorem nedostatku vláhy jsou splasklé listy. Optimální režim spočívá v zavlažování brzy ráno ještě před posunem slunce vysoko nad horizont. V horkých dnech však zařaďte do harmonogramu i doplňkové večerní kolo nejdříve během západu. Používejte vlažnou vodu. Pod vlivem studené budou mít okurky tendenci hořknout. Stejně jako při hnojení kopřivovým nálevem se snažte vodou nezasáhnout listy: snížíte tím hrozbu šíření bakterií a rozvinutí plísní.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Vývoj inflace a prognóza pro rok 2024: Máme dobré zprávy

Inflace. Slovo, které nám v posledním roce přidělalo na...

Kreditní karta může přinést levnější nákupy. A to nejen ty vánoční

Předvánoční čas není pouze o pečení voňavého cukroví a...

Proč si vybrat nůžkový párty stan

Nůžkové párty stany představují v segmentu párty stanů patrně...