Udržitelnost doma i na zahradě: jak k ekologickému bydlení?

Date:

Když se řekne ekologické bydlení a udržitelnost, co si jako první představíte? Někdo solární panely, jiný recyklování a další šetření s vodou. To vše je správné. Pro udržitelný domov však můžeme dělat ještě mnohem víc. Přinášíme vám tipy, jak na úsporné bydlení, které šetří nejen vaši peněženku, ale také přírodu.
Udržitelnost v domácnosti: první kroky správným směrem

Zajímá vás téma udržitelnosti naší planety a není vám jedno, kde a jak žijete? Chcete pro sebe i své okolí udělat něco víc? Pak pro vás máme několik rad týkajících se úsporného, ​​ale také ekologického bydlení.

Mnozí z nás si ani neuvědomují, jak málo stačí k tomu, abychom se podíleli na udržitelnosti našeho prostředí a domova.

První kroky k udržitelnosti:

● recyklujte odpad – vytřiďte si koš na papír, plast, sklo a navíc i bioodpad. Neházejte vše do jednoho koše. V dnešní době jsou již všude v blízkém okruhu kontejnery pro třídění odpadu. A pokud ne, uděláte k tomu ještě pár kroků navíc pro své zdraví.
● stop plýtvání potravinami – kupujte si jídlo, o kterém jste přesvědčeni, že ho sníte. Dívejte se také na data spotřeby. Řiďte se pravidlem first in first out – to, co dáte jako první do chladničky, také jako první snězte.
● nakupujte bez obalu – potraviny i mnoho dalších věcí lze zakoupit v obchodech bez obalu, tedy zbytečného odpadu. Na nákupy si například s sebou berte vlastní nákupní tašku na ovoce a zeleninu. Existují také bezobalové obchody, kde si můžete například šampon napustit do vlastní lahvičky.
● neplýtvejte vodou – zamyslete se nad tím, kolik času trávíte ve sprše nebo jak často si napustíte vanu. Není to zbytečně mnoho? I tím, že omezíte dlouhé sprchování, přispíváte k udržitelnosti vaší domácnosti.

Není to zdaleka tak těžké, jak se může zdát. Stačí krůček po krůčku a uvidíte, že po chvíli si osvojíte všechny nové návyky, které vám brzy zevšední.

Úsporné bydlení v podobě pasivního domu

Udržitelnost však není jen o tom, jak se chováme a co děláme každý den. Je to o tom, jak celkově nad spotřebou přemýšlíme. Pokud plánujete stavět dům a myslíte na úspory energií i šetření přírodních zdrojů, ideální jsou pasivní a nízkoenergetické domy. V dnešní době jsou již nízkoenergetické novostavby standardem. Ovšem i při rekonstrukci můžete popřemýšlet nad tím, jak co nejvíce omezit budoucí náklady na bydlení a spotřebu energií. Jak takový pasivní dům vypadá?

Pasivní dům ušetří mnoho financí za vytápění i klimatizaci. Dům má většinou jižní stranu celou zasklenou, aby se maximálně využilo sluneční záření. Skvělým pomocníkem je při úspoře energií vnější stínění, které v sobě ukrývá řadu výhod. Předokenní žaluzie umožní perfektní regulaci světla do místnosti, poskytnou vám soukromí a vyrábějí se v mnoha barvách, takže vám vždy perfektně ladí s celým domem.

Jaké jsou největší výhody vnějších žaluzií a rolet?

● V létě snižují teplotu až o 10 °C, tedy není nutná klimatizace.
● V zimě neuniká tolik tepla z domu skrz okna, ušetříte tedy i za vytápění.
● Stínění pro manuální ovládání vám dopřeje pohodlí i soukromí.
● Venkovní žaluzie umožní větrat a stínit zároveň.
● Kvalitní hliníkový materiál vydrží jakékoli počasí.

Zajímá vás, jaký je vliv stínící techniky na teplotu v interiéru a životní prostředí? Přečtěte si v článku ZDE.

Beautiful garden, lawn with green grass

Mezi základní principy nízkoenergetických a pasivních domů se řadí také akumulace získané energie. Jak toho docílit? Prostřednictvím fotovoltaiky. Nejlepší umístění solárního panelu je na střechu domu otočenou především na jih, jihovýchod či jihozápad. Solární panely, které pohlcují sluneční paprsky, lze využít například k vytápění či ohřevu vody.

Samozřejmostí je také efektivní zateplení domu. Na tom nikdy nešetřete a svěřte izolaci domu do rukou odborníkům. Mezi hlavní přednosti zateplených fasád patří snížení nákladů na vytápění, zvýšení tepelné pohody, odstranění tepelných mostů i vlhkosti.

I zahrada může být udržitelná. Zkuste kompostovat

Udržitelnou můžeme mít také zahradu. Finance vám jistě ušetří pěstování vlastní zeleniny, ovoce i bylinek. Nejenže vždy víte, co jíte, ale také budete mít neustále po ruce čerstvé potraviny, které si s láskou vypěstujete.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Chcete se cítit na jízdním kole lépe? Kupte si nové sedlo a pedály

Cyklistika je skvělý koníček, který nás udržuje v kondici, bez...

Barva Vánoc 2022

Každý rok sledujete trendy ve vánoční výzdobě a měníte...

Porovnání parametrů BlufVPN s TunnelBear VPN Free: V čem je která lepší?

Jaká VPN má lepší parametry: Bluf VPN, nebo si...

Kvalitní pohřební služba zajistí důstojný pohřeb

I když se jedná o smutné téma, které nikdo...