Hypoteční boom pokračuje. Lidé si půjčili rekordní tři miliardy, spěchají, aby stihli levné úroky

Date:

Finanční domy od začátku letošního roku rozjely zvyšování sazeb v takovém tempu, jaké téměř nikdo z odborníků nečekal. „Vývoj úrokových sazeb hypoték se za poslední tři měsíce radikálně změnil. Sazby narostly u některých fixací io více než jeden procentní bod, což je velmi rychlý nárůst, který nikdo neočekával,“ tvrdí pro Pravdu hypoteční specialista Boris Ilić z Gepard Finance.

Ještě v lednu se daly získat tří- až pětileté fixace, což jsou stále nejoblíbenější vázanosti, za velmi výhodných podmínek – pod jedno procento – téměř v každé bance. V současnosti se ale situace otočila. V polovině května už jen dvě banky nabízejí sazby ve stejných fixacích pod jedno procento. Úroky už několik měsíců šplhají stále výše a výše. Oproti listopadu loňského roku zdražily nově poskytnuté hypotéky skoro o čtvrtinu.


Hypoteční tornádo pokračuje. Největší banka na trhu opět zdražuje úvěry, většina jde přes 2 procenta
Na zdražování zareagovali okamžitě lidé a klienti bank. Kdo mohl či chtěl, okamžitě zašel do pobočky a snažil se získat novou, resp. refinancovat starou hypotéku, aby obdržel stále levný úrok na co nejdelší dobu. Zdražování úvěrů totiž ještě neskončilo a očekává se, že i v průběhu roku úroky porostou.

Svědčí o tom i čísla. Pouze v březnu banky poskytly nové úvěry za téměř tři miliardy. Z toho 1,6 miliardy bylo refinančních. Tato „mobilizace“ lidí nově si domluví výši a vázanost úvěru se svou bankou láme rekordy. Nikdy v historii si lidé nevzali více úvěrů na bydlení. Druhý nejsilnější měsíc byl minulý únor, kdy banky poskytly půjčky za více než 2,1 miliardy eur.

Prudké zdražení lze ilustrovat na rozdílech ve splátkách. Například UniCredit Bank nabízela do 1. března sazbu na tříletém fixu 0,59 procenta. Dnes je na úrovni 2,29 procenta. Při 100 tisícové hypotéce a 20leté splatnosti vyjde rozdíl ve splátce na 78 eur za měsíc. Za rok klient zaplatí o 936 eur více. Jiný přepočet ukazuje, že u 10letého fixu začínala ČSOB banka rok se sazbou 0,99 procenta, ale postupnými úpravami se úroky navýšily už na 2,25 procenta. Změna ve splátce se tak oproti původním únorovým sazbám zvýšila při 100-tisícové hypotéce s 20letou splatností z částky 459 eur na aktuálních 518 eur, což činí měsíční rozdíl ve splátce přes 58 eur. Rozdíl v proplacení po 10 letech, tedy na konci fixace, je více než 10 tisíc eur.

„Takový nárůst úrokové sazby způsobí nemalé zvýšení měsíční splátky hypotéky, což spolu s rostoucími cenami zboží, služeb a energií značně zatíží rozpočet klientů. Je proto rozumné zvážit prodloužení fixace úrokové sazby, aby se vyhnuli radikálnímu zvýšení měsíční splátky hypotéky vzhledem k předpokladu dalšího nárůstu úrokových sazeb,“ upozorňuje Ilić.

List Pravda připravil o zdražování hypoték přehled v otázkách a odpovědích.

Proč banky zvyšují úroky na hypotékách?

Protože se jim prodražují půjčky. I banky si totiž půjčují a platí nějaké úroky. Aby banka dokázala na hypotéce vydělat, musí ji poskytnout klientovi za vyšší úrok, než si sama dokáže půjčit. Navíc finanční domy už zřejmě počítají i se zvyšováním sazeb v Evropské centrální bance (ECB). Ta určuje klíčové úrokové sazby v zemích platících eurem, tedy i na Slovensku. Od jejích klíčových sazeb se pak odvíjejí i sazby na úvěrech pro běžné lidi či firmy.

\“Navýšení z mého pohledu už počítají is potenciální úpravou sazeb ze strany ECB, která možnou úpravu avizovala na nejbližší měsíce,\“ tvrdí pro Pravdu Matej Dobiš z portálu Finanční kompas, který pravidelně monitoruje dění v bankách. „Je naivní si myslet, že na trhu bude banka, která nevyužije prostor ke zdražení tak oblíbeného produktu, jakým je hypotéka,“ dodává Dobiš. Bankám tedy vzrostly náklady na poskytnutí hypoték a dlužník jim v dlouhodobém horizontu splácení kvůli vysoké inflaci vrátí podstatně nižší hodnotu peněz. Stejně tak je to ze strany bank do jisté míry i využití aktuální situace, protože hypotéky pro ně z pohledu ziskovosti v posledních letech nebyly zajímavé, vysvětluje Ilić.

Colored row houses seen in Notting Hill, London

Kdy zdražování skončí a na jaké úrovni se ustálí?

To zatím nikdo neví. Letos se však ještě se zvyšováním sazeb počítá. „Je obtížné předpovědět, co reálně zastaví růst úrokových sazeb napříč bankami, jen tento týden upravily dvě z bank na našem trhu své úrokové sazby nabízené na hypotékách,“ pokračuje Dobiš.

Analytik společnosti Swiss Life Select a pedagog na katedře podnikových financí Pavel Škriniar upozorňuje, že i po jarním zvyšování sazeb si Slováci užívají levné úvěry.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Chcete se cítit na jízdním kole lépe? Kupte si nové sedlo a pedály

Cyklistika je skvělý koníček, který nás udržuje v kondici, bez...

Barva Vánoc 2022

Každý rok sledujete trendy ve vánoční výzdobě a měníte...

Porovnání parametrů BlufVPN s TunnelBear VPN Free: V čem je která lepší?

Jaká VPN má lepší parametry: Bluf VPN, nebo si...

Kvalitní pohřební služba zajistí důstojný pohřeb

I když se jedná o smutné téma, které nikdo...