Plný šatník oblečení? Většina textilu lze upcyklovat či vyměnit

Date:

Každoročně se tuny textilií ocitají na skládkách, přičemž právě textil je jedním z materiálů, který by se dal výborně recyklovat.

Dá se však upcyklovat, vyměnit či darovat, uvedla to ředitelka oddělení pro komunikaci z organizace odpovědnosti výrobců Envi-Pak Katarína Kretter.

Oblečení lze vyhodit do sběrných nádob, které mají soukromé společnosti. Odtud putuje starý textil do společnosti, která se věnuje jeho recyklaci. „Ročně vrátí do oběhu přibližně 3500 tun textilního odpadu,“ poukazuje Kretter s tím, že dále se přeměňuje na různé druhy izolací a vláken vhodných pro automobily, nábytek či stavebnictví.

Další možností je upcyklace. Ze starého nošeného textilu se vyrábí nové, módní oblečení nebo doplňky, vysvětluje Kretter. Nevýhodou upcyklovaného oblečení je jeho cena. Tvrdí, že v malém množství je taková výroba mnohem nákladnější než masové šití. Takové oblečení je ale podle Krettera kvalitnější a vydrží mnohem déle než kabát vyrobený z levných materiálů.

„Kreativnější lidé si staré oblečení umí předělat na nové i sami. Pro ty ostatní jsou k dispozici různé druhy workshopů, které nabízejí již výše zmíněná upcyklingová studia,“ radí Kretter. Staré a nenošené kousky oblečení se mohou využít jako hadry do domácnosti. „Stará trička jsou ideální pro mytí oken či leštění zrcadel,“ poznamenala Kretter.

Nenošené a zachovalé oblečení lze darovat někomu dalšímu. Na Slovensku jsou také organizace, které dělají sbírky oblečení a posouvají ho lidem v nouzi. Oblečení vykupují také second-handy a další obchody s nošenými oděvy. Případně jej lidé mohou darovat na různých webových stránkách, přiblížila Kretter. Přibývají podle ní i různé směnné a prodejní burzy či swapy.

Volunteer with donation box with clothes

„Podstatné je, abychom se nezbavovali nepotřebného oblečení vyhazováním do směsného kontejneru. Při darování mysleme hlavně na jeho funkčnost a na to, zda obdarovanému udělá radost a zda ho bude chtít dál nosit,“ konstatovala Kretter.

Na Slovensku se podle ní plánuje od roku 2024 zavést systém rozšířené odpovědnosti výrobců i na textil. To znamená, že za textilní odpad a jeho recyklaci budou zodpovědní dovozci a výrobci textilu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Chcete se cítit na jízdním kole lépe? Kupte si nové sedlo a pedály

Cyklistika je skvělý koníček, který nás udržuje v kondici, bez...

Barva Vánoc 2022

Každý rok sledujete trendy ve vánoční výzdobě a měníte...

Porovnání parametrů BlufVPN s TunnelBear VPN Free: V čem je která lepší?

Jaká VPN má lepší parametry: Bluf VPN, nebo si...

Kvalitní pohřební služba zajistí důstojný pohřeb

I když se jedná o smutné téma, které nikdo...