Nominální měsíční mzdy v březnu meziročně vzrostly ve všech deseti sledovaných odvětvích. V šesti z nich však růst nedokázal udržet krok s inflací a došlo k poklesu reálné mzdy. Počet zaměstnaných osob ve většině odvětví rostl. Ve čtvrtek o tom informoval Statistický úřad (SÚ) SR.
Výraznější nárůst počtu zaměstnaných byl zaznamenán v odvětvích nejvíce zasažených koronakrizí v předchozích dvou letech, a to zejména v ubytování o 7,7 % a v činnostech restaurací a pohostinství o 6,8 %.
Zaměstnanost se meziročně zvýšila také v informačních a komunikačních činnostech o 4,9 %, v dopravě a skladování o tři procenta, maloobchodě o 2,6 % či v prodeji a opravě motorových vozidel o dvě procenta. Mírně vzrostl počet zaměstnaných osob i ve vybraných tržních službách či ve stavebnictví. Pokles počtu zaměstnaných lidí do 1 % vykázaly dvě odvětví – průmysl o 0,7 % a současně velkoobchod o 0,8 %.
Průměrná nominální měsíční mzda v březnu v meziročním srovnání vzrostla ve všech deseti sledovaných činnostech. Nejvýrazněji vzrostly mzdy v ubytování, a to o 27,2% na 903 eur. Dvouciferný růst mezd byl zaznamenán iv prodeji a opravě motorových vozidel, a to o 15,5 % na 1252 eur, v maloobchodě o 13,7 % na 937 eur, ve velkoobchodě o 13 % na 1327 eur a ve stavebnictví o 10,1 % na 869 eur.
Nejnižší růst mezd byl v odvětví, ve kterém jsou dlouhodobě nejvyšší výdělky v ČR, v informačních a komunikačních činnostech o 3,6% na 2472 eur. V průmyslu, ve kterém je zaměstnáno nejvíce osob, mzdy vzrostly o 9,8 %.
Po zohlednění vysokého růstu spotřebitelských cen reálné mzdy stouply jen ve čtyřech z deseti sledovaných odvětví. Růst reálné mzdy zaznamenaly tři odvětví vnitřního obchodu, a ubytování. Reálná mzda klesla nejvýrazněji v informačních a komunikačních činnostech o 6,2 %, ve vybraných tržních službách o 2,9 % a v činnostech restaurací a pohostinství o 1,8 %.