S vitamínem d musíme tělu pomoci

Date:

Lidé, kteří žijí u moře, mají ve své stravě dostatek mořských ryb a také tráví hodně času na sluníčko nemívají s nedostatkem vitamínu d problém. V našich podmínkách je to však jiné.

Střídání ročního období má samozřejmě svoje výhody. Můžeme si užít koupání v horkém létě a zároveň se těšit na lyžování na sněhu v zimě. Vitamin D vzniká v naší pokožce po dopadu UV záření, které poskytují sluneční paprsky. Vitamín d můžeme získat také ze stravy. Nejvíce jeho v tučných mořských rybách, vejcích nebo ořechách. Na jaře a v létě, kdy jsou dny dlouhé a slunečního svitu, máme dostatek, si tělo dokáže vytvořit dostatek vitamínu D. V zimním období, a také pokud jsme spíše ve vnitřních prostorách, ale může nedostatek vitamínu D ovlivnit to, jak se cítíme.

V našem těle totiž ovlivňuje více než 200 různých funkcí a jeho receptory se nachází téměř ve všech tkáních. Pomáhá udržet normální stav kostí a činnost svalů, ovlivňuje kvalitu zubů, působí na imunitní systém, podílí se na procesu dělení buněk. Přispívá k normální hladině vápníku v krvi a účastní se i mnoha dalších procesů. Dostatečnou hladinu vitamínu D má jen kolem 5 % lidí u nás, u ostatních se snižuje v důsledku nedostatečné stravy a minimálního pobytu na slunečním světle po celý rok. Abychom se vyhnuli nepříjemným zdravotním problémům, jako jsou bolesti hlavy, bolesti kostí a svalů a snížená imunita, měli bychom zařadit do svého jídelníčku také výživové doplňky, které vitamín D obsahují. Vitamín D se vyskytuje ve dvou formách, ve formě vitamínu D3, který se tvoří v důsledku ozáření přímo v kůži a je tedy živočišného původu a vitamín D2 rostlinného původu. Ten je čtyřikrát méně účinný, ale je vhodný i pro vegetariány a vegany.

Dostatek vitamínu d je důležitý také pro děti, protože ovlivňuje jejich správný vývoj a podílí se na vývoji kostí.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Chcete se cítit na jízdním kole lépe? Kupte si nové sedlo a pedály

Cyklistika je skvělý koníček, který nás udržuje v kondici, bez...

Barva Vánoc 2022

Každý rok sledujete trendy ve vánoční výzdobě a měníte...

Porovnání parametrů BlufVPN s TunnelBear VPN Free: V čem je která lepší?

Jaká VPN má lepší parametry: Bluf VPN, nebo si...

Kvalitní pohřební služba zajistí důstojný pohřeb

I když se jedná o smutné téma, které nikdo...