Stačí kolem rozkvetlé kase zlatožluté vnímavě přejít, případně se chvilku zdržet v její blízkosti a párkrát se zhluboka nadechnout. Pro bujení co největšího množství květin, které intenzivně prosycují ovzduší skořicovým aroma, však musíte této dekorativní rostlině ve formě keře nebo menšího stromku měnit zázemí.
Mladá kasie zlatožlutá (Cassia corymbosa alias Senna corymbosa), se kterou se možná setkáte i pod označením argentinská senna, vyžaduje přesazování každý rok či nanejvýš dva, starší ocení tří- až čtyřletou periodicitu. Když naberete dostatek pěstitelských zkušeností, sami podle vzhledu této vždyzelené dřeviny poznáte, jestli už nastal vhodný čas.
Černé se raději vyhněte
Kořenovým výhonkem mladé kase zlatožluté stačí relativně stísněný prostor – přímo jim dělá dobře. Kolem kořenového balu ponechte místo maximálně na tři prsty. Pokud je nádoba příliš velká, nepodporuje to vývoj silných kořenů. Zkuste se vyhnout černé barvě způsobující zejména na slunném stanovišti nežádoucí teplotní extrémy. Raději sáhněte po klasickém hliněném květináči, eventuálně světlém plastu.
Kořeny se nesmí tlačit ven
Ideálním obdobím k přesazování je jaro, a to před přesunem částečně mrazuvzdorné a středně rychle rostoucí kase zlatožluté ze zimoviště do méně chráněného exteriéru. Vizuálně si potřebu větší nádoby ověříte pohledem na spodek dosavadní. Kořeny by neměly být viditelné přes drenážní otvor nebo se jím dokonce už protlačovat. Samozřejmě totéž platí o povrchu substrátu.
Nůžky jako poslední volba
Den před přesazením rostlinu vydatně zalijte. Převlhčené kořenové baly se totiž snáze vytahují ze země – snižuje se riziko jejich poškození. Pokud kořeny již přerostly přes drenážní otvor, zkuste je uvolnit opatrným střídavým otáčením do obou stran. Zahradnické nůžky ať jsou až poslední volbou. Potom důkladně, zároveň však výsostně šetrně, povytřásejte přichycený starý substrát. V rámci celého procesu zkraťte kasi zlatožlutou přibližně o třetinu, podnítíte tím její rozpuk. Mimochodem, bez krocení ořezem by se vyšvihla přibližně na metr a půl, výjimkou však nejsou ani čtyři metry ve volnosti.
Které nádoby rozhodně nepoužívat k pěstování rostlin
Potřebuje sluneční závětří
Nová nádoba pochopitelně znovu musí velikostně odpovídat nárokům kořenového balu. Nepodlehněte však pokušení přehnaně rozměrné „do zásoby“. Vyplňte ji speciální hrnkovou zeminou bohatou na živiny nebo směsí běžné zahradní půdy a vyzrálého kompostu. Vložte kasi zlatožlutou do podloží a doplňte substrát až po okraj. Následně jemně utlačte a lehce polijte. Najděte potech místo na slunci, ale mimo poryvy větru. Průběžně jí dodávejte vláhu tak, aby kořenový bal nikdy úplně nevyschl. Od dubna do října v intervalu 10 – 14 dní přidávejte tekuté hnojivo.