Domácnosti se nemusí obávat vyúčtování za teplo, tvrdí tepláři

Date:

Slovenské domácnosti se nemusí obávat vyúčtování za teplo za loňský rok. Týká se to zejména domácností, které odebírají teplo od velkých výrobců tepla, tedy prostřednictvím centrálního zásobování teplem (CZT). Jak uvedl Slovenský svaz výrobců tepla (SZVT), ostatní dva roky výši nákladů za teplo kromě počasí ovlivňuje i pandemie. Ani přijatá karanténní opatření během roku, ani vývoj počasí, však výši plateb za dodané teplo v roce 2021 negativně neovlivnily.

„Vzhledem ke karanténním opatřením a celkové situaci ohledně pandemie COVID-19 během roku 2021 trávili Slováci opět více času doma, což se odrazilo i na spotřebě, a to především teplé vody. Ta sice během omezení pohybu lidí a homeofficů vzrostla v průměru o 8 procent, avšak na druhé straně vývoj počasí byl příznivý a v bytech nebylo třeba topit více než obvykle,“ uvedl předseda představenstva SZVT Stanislav Janiš.

Podle Slovenského hydrometeorologického ústavu byl loňský rok vyhodnocen jako jeden ze sedmi nejteplejších let v historii pozorování. Sice se na podzim topilo už od září, ale zimní měsíce (leden, únor a březen 2021) byly bez extrémních zim. Proto zvýšená spotřeba vody neměla z pohledu celého roku významný dopad na celkové náklady na dodané teplo.

Capillary heating in the house with frame technology. Capillary mats on MDF boards prepared to be covered with plasterboards.


Program pro energeticky chudé poznáme v létě. Brzdí ho chybějící data
To, zda budou mít odběratelé přeplatky nebo nedoplatky, bude záviset zejména na nastavení výše zálohových plateb a jejich spotřebitelského chování. Pokud měli zálohové platby nastaveny stejně jako rok předtím a výrazně nezměnily spotřebitelské chování, tak mohou očekávat přibližně stejné přeplatky, respektive nedoplatky. Výše přeplatku, respektive nedoplatku je vlastně rozdíl mezi skutečnými náklady na teplo na byt, který je uveden ve vyúčtování od správce a uhrazenými zálohovými platbami, které se za byt během roku zaplatí.

Slovenský svaz výrobců tepla (SZVT) sdružuje více než 100 dodavatelů tepla na celém Slovensku. Prostřednictvím systémů CZT zabezpečují dodávku tepla ve 188 městech a obcích na Slovensku pro téměř 2 miliony občanů.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Chcete se cítit na jízdním kole lépe? Kupte si nové sedlo a pedály

Cyklistika je skvělý koníček, který nás udržuje v kondici, bez...

Barva Vánoc 2022

Každý rok sledujete trendy ve vánoční výzdobě a měníte...

Porovnání parametrů BlufVPN s TunnelBear VPN Free: V čem je která lepší?

Jaká VPN má lepší parametry: Bluf VPN, nebo si...

Kvalitní pohřební služba zajistí důstojný pohřeb

I když se jedná o smutné téma, které nikdo...