Ukrajina zastaví tranzit plynu do Evropy přes klíčový bod

Date:

Ukrajinský provozovatel plynovodů GTSOU uvedl, že tranzit ruského plynu do Evropy přes jeden z klíčových vstupních bodů na ukrajinském území, stanici Sochranovka, bude od středy 11. května zastaven. Důvodem jsou aktivity ruských okupačních sil na Donbasu, kam patří i Sochranovka. TASR o tom informuje na základě zpráv agentur Reuters a Bloomberg.

GTSOU na své internetové stránce informoval, že od středy 11. května 7:00 místního času už nebude zajišťovat tranzit ruského plynu přes stanici Sochranovka. Firma dodala, že již dříve upozorňovala Rusko, že aktivity okupačních sil v Luhanském regionu mohou narušit transport přibližně třetiny plynu směřujícího přes území Ukrajiny do Evropy. „Společnost opakovaně informovala (ruský plynárenský koncern) Gazprom o hrozbách, které pro tranzit plynu představují aktivity okupačních sil a vyzvala k ukončení zásahů do činnosti zařízení. Tyto výzvy však nebyly vyslechnuty,“ dodala ukrajinská firma.

Přesunutí dodávek

Podle GTSOU by se objem plynu určený pro Sochranovku (stanice zajišťuje téměř třetinu z celkového tranzitu směřujícího přes Ukrajinu do Evropy) mohl dočasně přesměrovat do stanice Sudža, což by zajistilo naplnění evropských kontraktů. Přes Soudžu, která je pod kontrolou Ukrajinců, přechází většina z objemu plynu transportovaného z Ruska do Evropy přes Ukrajinu.

Gazprom ale podle Reuters uvedl, že „technologicky není možné“ přesunout celý objem plynu na stanici Sudža, jak navrhl GTSOU. V úterý přes Sochranovku směřovalo do Evropy zhruba 27% ruského plynu a zbytek přes stanici Sudža.

Třetina dodávek

Ukrajinský provozovatel přepravy plynu tvrdí, že odstaví přibližně třetinu zemního plynu z Ruska přepravovaného dále do Evropy. Způsobily to pokračující boje na více místech východní Ukrajiny, především v Luhanské oblasti ovládané Ruskem.

Transport truck driving along Highway 99, BC, Canada

Provozovatel přepravy plynu uvedl, že tímto rozhodnutím zastaví přibližně 32,6 milionu metrů krychlových plynu denně, přičemž vzniklou situaci odůvodnil „vyšší mocí“.

„Zatím není jasné, kdo to rozhodnutí učinil – zda ​​správce systému, nebo vláda v Kyjevě. Faktem zůstává, že ukrajinská vláda dlouhodobě vyzývala státy EU, aby odstoupily od dodávek zemního plynu a neplatily Moskvě peníze na vedení útočné války,“ dodal zpravodaj ČT na Ukrajině Andreas Papadopulos s tím, že Kyjev se k situaci zatím nevyjádřil.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Využívejte výhody srovnávače pojištění

V dnešní době je stále více lidí, kteří využívají...

Šperky z chirurgické oceli – moderní a odolný módní doplněk

Šperky z chirurgické oceli se v posledních letech těší...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Vývoj inflace a prognóza pro rok 2024: Máme dobré zprávy

Inflace. Slovo, které nám v posledním roce přidělalo na...