Obchodování s ruskou ropou se od 15. května zkomplikuje

Date:

Od poloviny května bude těžší obchodování s ruskou ropou, uvedla společnost Vitol Group. Pro komoditní firmy bude od poloviny tohoto měsíce mnohem komplikovanější nakupovat a prodávat ruskou ropu, uvedla ženevská společnost, která je největším světovým nezávislým obchodníkem s ropou.

Evropa totiž přitvrzuje sankce proti Moskvě kvůli jejímu nevyprovokovanému útoku na Ukrajinu. Odhaduje se, že export ruské ropy a ropných produktů od začátku invaze na Ukrajinu padl přibližně o 1 milion barelů (1 barel = 159 litrů) denně ze 7,5 milionu barelů, uvedl šéf asijské obchodní divize Vitol Group Mike Muller. Po 15. květnu by podle něj mohl klesnout ještě víc.

Mnoho obchodních firem interpretuje opatření Evropské unie (EU) tak, že po tomto datu nebudou moci obchodovat s ruskými státními energetickými společnostmi. Podle Mullera „sankce EU od 15. května zakazují celou řadu věcí“ a po tomto datu nebude možné přes mezinárodní platební systém zaplatit ruským firmám. Společnosti, které dosud pokračovaly v nákupu ruských energií, protože plnily kontraktuální závazky, se ocitnou v „jiné realitě“ .

Společnost Vitol Group, která v roce 2021 zobchodovala 7,6 milionu barelů ropy a ropných produktů denně již v dubnu oznámila, že do konce roku přestane obchodovat s produkty pocházejícími z Ruska.

Gas flaring at an oil refinery.

Mnoho obchodníků, přepravců, pojišťoven a bank se již vyhýbá ruským energiím z obav, že by mohly porušovat stávající sankce. Rovněž se bojí reputačních škod.

Některé menší firmy budou podle Mullera pokračovat v obchodování s ruskou ropu, ale budou zápasit se zpoždění a dalšími problémy, protože bude pro ně obtížné najít dopravce či pojišťovny ochotné angažovat se v obchodech s ruskými energiemi. Dodal, že tato ropa se bude prodávat se slevou a přepravovat s přirážkou.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Chcete se cítit na jízdním kole lépe? Kupte si nové sedlo a pedály

Cyklistika je skvělý koníček, který nás udržuje v kondici, bez...

Barva Vánoc 2022

Každý rok sledujete trendy ve vánoční výzdobě a měníte...

Porovnání parametrů BlufVPN s TunnelBear VPN Free: V čem je která lepší?

Jaká VPN má lepší parametry: Bluf VPN, nebo si...

Kvalitní pohřební služba zajistí důstojný pohřeb

I když se jedná o smutné téma, které nikdo...