Růst platů nestíhá za zdražováním. V některých odvětvích je patrný pokles reálných příjmů (+ tabulka)

Date:

Nominální měsíční mzdy v březnu meziročně vzrostly ve všech deseti sledovaných odvětvích. V šesti z nich však růst nedokázal udržet krok s inflací a došlo k poklesu reálné mzdy. Počet zaměstnaných osob ve většině odvětví rostl. Ve čtvrtek o tom informoval Statistický úřad (SÚ) SR.

Výraznější nárůst počtu zaměstnaných byl zaznamenán v odvětvích nejvíce zasažených koronakrizí v předchozích dvou letech, a to zejména v ubytování o 7,7 % a v činnostech restaurací a pohostinství o 6,8 %.

Zaměstnanost se meziročně zvýšila také v informačních a komunikačních činnostech o 4,9 %, v dopravě a skladování o tři procenta, maloobchodě o 2,6 % či v prodeji a opravě motorových vozidel o dvě procenta. Mírně vzrostl počet zaměstnaných osob i ve vybraných tržních službách či ve stavebnictví. Pokles počtu zaměstnaných lidí do 1 % vykázaly dvě odvětví – průmysl o 0,7 % a současně velkoobchod o 0,8 %.

Průměrná nominální měsíční mzda v březnu v meziročním srovnání vzrostla ve všech deseti sledovaných činnostech. Nejvýrazněji vzrostly mzdy v ubytování, a to o 27,2% na 903 eur. Dvouciferný růst mezd byl zaznamenán iv prodeji a opravě motorových vozidel, a to o 15,5 % na 1252 eur, v maloobchodě o 13,7 % na 937 eur, ve velkoobchodě o 13 % na 1327 eur a ve stavebnictví o 10,1 % na 869 eur.

Nejnižší růst mezd byl v odvětví, ve kterém jsou dlouhodobě nejvyšší výdělky v ČR, v informačních a komunikačních činnostech o 3,6% na 2472 eur. V průmyslu, ve kterém je zaměstnáno nejvíce osob, mzdy vzrostly o 9,8 %.

Shot of lovely little dog looking the laptop while her beautiful owner working with him in living room at home.

Po zohlednění vysokého růstu spotřebitelských cen reálné mzdy stouply jen ve čtyřech z deseti sledovaných odvětví. Růst reálné mzdy zaznamenaly tři odvětví vnitřního obchodu, a ubytování. Reálná mzda klesla nejvýrazněji v informačních a komunikačních činnostech o 6,2 %, ve vybraných tržních službách o 2,9 % a v činnostech restaurací a pohostinství o 1,8 %.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Chcete se cítit na jízdním kole lépe? Kupte si nové sedlo a pedály

Cyklistika je skvělý koníček, který nás udržuje v kondici, bez...

Barva Vánoc 2022

Každý rok sledujete trendy ve vánoční výzdobě a měníte...

Porovnání parametrů BlufVPN s TunnelBear VPN Free: V čem je která lepší?

Jaká VPN má lepší parametry: Bluf VPN, nebo si...

Kvalitní pohřební služba zajistí důstojný pohřeb

I když se jedná o smutné téma, které nikdo...