TIP od MyJobsi.cz: Jak reagovat na nevhodné chování zaměstnavatele

Date:

Zaměstnavatel stávající či potenciální je vždy vůči nám coby zaměstnancům v pozici převahy. Ne každý se však v tomto rozložení sil dokáže chovat eticky a férově – někdy to poznáte již v průběhu pohovoru a někdy to vyjde najevo, až když usednete za stůl v nové práci. K oběma situacím se však dá přistoupit důstojně a s chladnou hlavou, tedy tak, abyste z toho vyšli co možná nejlépe.

Nevhodné chování při pohovoru

Pokud se druhá strana nechová ideálně již při pohovoru, dejte si pozor. Uráží vás, ponižuje, má podivné poznámky nebo vás dokonce zve na osobní schůzku mimo práci? Pak se zkuste s klidnou tváří co nejdříve dostat ze dveří. Dejte na svou intuici a nezpochybňujte varovné kontrolky ve vaší hlavě. Když vám chování dané osoby nesedí již nyní, kdoví, co byste mohli zažít při každodenní spolupráci. Je-li to potřeba, omluvte se na toaletu a nenápadně místo opusťte. Zároveň dejte echo někomu blízkému, pokud se cítíte opravdu v nepohodě.

Problematický šéf

Tato situace je již složitější a nelze z ní jen tak vybruslit, protože jako zaměstnanec máte jisté povinnosti podle podmínek smluvního vztahu. Zhodnoťte v duchu, jak vážná je situace – zda je vám šéf jen nepříjemný, protože se chová neslušně či protivně, anebo jestli pro vás každodenní kontakt již skutečně není komfortní. Zvažte také, zda dotyčnému či dotyčné má smysl za zavřenými dveřmi situaci nejprve vysvětlit či se rovnou pokusit nechat přemístit na pracovišti jinam (pokud to lze) anebo rovnou dát výpověď a porozhlédnout se po novinkách v inzerce práce.

Obecné tipy

Pamatujte, že na nevhodné chování není dobré odpovídat mstou či podpásovkami, byť by se to nabízelo a bylo by to TAK uspokojivé. Ale to jen na chvíli. Následně byste se možná museli popasovat s ještě horším jednáním a navíc z toho vyjít velmi špatně. Proto se pokuste ovládnout emoce a mít v dané situaci navrch s vědomím, že se vše brzy vyřeší a od nepříjemné osoby si oddychnete. Do té doby spolupracujte, ale nenechte po sobě přehnaně dupat.

Job portál MyJobsi.cz patří do úspěšné rodiny pracovních portálů společnosti 123jobs Media s.r.o., největšího českého provozovatele náborových aplikací a on-line inzerce práce. Novinkou je také hodnotící portál Aplikant.cz, kde najdete recenze a zkušenosti ostatních uživatelů se zaměstnavateli a firmami.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Chcete se cítit na jízdním kole lépe? Kupte si nové sedlo a pedály

Cyklistika je skvělý koníček, který nás udržuje v kondici, bez...

Barva Vánoc 2022

Každý rok sledujete trendy ve vánoční výzdobě a měníte...

Porovnání parametrů BlufVPN s TunnelBear VPN Free: V čem je která lepší?

Jaká VPN má lepší parametry: Bluf VPN, nebo si...

Kvalitní pohřební služba zajistí důstojný pohřeb

I když se jedná o smutné téma, které nikdo...